Kome je do morala u politici, neka ide u NSPM

Kako se pravi „Crkva“

Komentari (3) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 nedelja, 21 novembar 2010 20:39
Petar Janketić
Objavljivanje ovakvog članka samo nakon par dana od ozvaničenja raskola u SPC je pomalo degutantno, jer neupućeni u današnja crkvena zbivanja vrlo lako mogu povući pogrešne paralele, a koje bi ih podstakle na nasilje prema onima za koje smatraju "pogrešnom" stranom.

Istorija je istorija, a Pravoslavlje je Pravoslavlje tako da se ova današnja crkvena situacija savršeno poklapa sa drugim situacijama iz prave crkvene istorije koja se nalazi u žitijima svetih otaca.

Npr. Sv.Jovan Zlatousti, Carigradski patrijarh, bio je raščinjen od strane svog Sabora i proteran u izgnanstvo od strane države, a na drugom Saboru je čak i odlučen od Crkve. Međutim, Sv.Jovan Zlatousti nikad nije priznao to nezakonito i nekanonsko raščinjenje i odlučenje te je i dalje sebe smatrao Patrijarhom carigradskim i činodejstvovao sve do svoje smrti. Danas je on jedan od najvećih svetitelja pravoslavne Crkve, a šta je sa razbojnicima iz Sabora koji su ga nezakonito raščinili?
Preporuke:
0
0
2 ponedeljak, 22 novembar 2010 01:50
Saša
Uz svo uvažavanje autora, mislim da ovaj tekst nema veze sa aktuelnom situacijom u SPC. Možda autor i nije kriv za tajming objavljivanja ovog teksta, koji može tekst povezati sa aktuelnim dešavanjima u SPC. To što je neko registrovao neku sektu dešava se i kod nas i svuda u svetu i u svim vremenima. To nem aveze sa Crkvom, osim što se crkveni organi permanentno bore protiv takvih pojava. Dobro je što je autor osvetlio nedostatak dokumentacije vezane za sudbinu SPC u doba komunizma, ili spaljivanje iste 5. Oktobra 2000. Mnoge činjenice i dokumenti značajni za saznavanje odnosa crkve i države u vreme komunizma su nestali. Pokušajte da ukucate na Guglu ime Krsta Lekovića, i dobićete svega 3-4 pojma vezana za njega, a on je bio ključni čovek za narušavanje crkvenog poretka nakon Drugog svetskog rata.
Preporuke:
0
0
3 ponedeljak, 22 novembar 2010 11:44
Jasna Simonović
Tek sam pre nekoliko godina saznala da su neke strukovne organizacije (kao npr. Farmaceutsko društvo, SPAS nije bio registrovan nigde, u PK!)registrovane u policijskim stanicama!
A sad saznajem da može i crkva da se tamo registruje!
Kud ne saznadoh ranije, možda bih izbegla sve peripetije u tuce godina koje utroših za pravdu i profesiju! O novcu da ne govorim, koliko kođšta svaki biznis! Možda se tada ne bi tek tako bila usudila AK da štiti advokate prevarante u krađi rešenja Saveznih i Republičkih ministarstava! I da gazi preko čestitih sudskih presuda kao preko "kosovskog polja"...

Da li da sledeći put nosim Ugovor o zastupanju stranih firmi u policijsku stanicu?
(Ko će dočekati G17 i slične "profesionalne" da nešto urade!)...A možda može samo se preda prvom policajcu na ulici?
Preporuke:
0
0

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner